• Link to LinkedIn
0408275658 | Tutustu!
Pikku Apuri
  • PALVELUPAKETIT
    • Ulkoasu kuntoon
    • Nettisivut kuntoon
    • Markkinoinnin ulkoistaminen
    • Yrittäjän aloituspaketti | Aloittavan yrittäjän starttipaketti
    • Hosting ja ylläpito
  • TUOTTEET
    • Graafinen suunnittelu
    • WordPress -kotisivut
    • Massasähköpostitus palveluna
    • Dronekuvaus
    • Valokuvaus ja kuvapalvelu
    • Räätälöity ja kohdennettu postitus | Suoramarkkinointi
    • Google Ads | Mainonta Googlessa | Googlemainonta
    • Piirrostyöt | Kuvitukset
  • SEO | HAKUKONEOPTIMOINTI
  • TEHTYJÄ TÖITÄ
  • BLOGI
    • Työt
    • Vuosiasiakkaat
    • Yrittäjän haasteet
    • Keski-ikäisen terveys
    • Musiikin maailmassa
    • Mainostoimisto Turku
  • PIKKU APURI
    • Ota yhteyttä
    • Bluesky
    • Pixelfed
    • Pikku Apuri in english
    • Tietosuojaseloste
  • Menu Menu

Arvojen yhteensopivuus tekee työn tekemisestä mukavaa ja tuloksekasta

Yleinen, Työt

Eipä tuo kovin iso paljastus liene, mutta se on tullut huomattua, että yhteiset arvot nostavat työn tulokset ihan eri tasolle.

Meillä on ollut muutama asiakas, joille tärkeintä ovat olleet nopeus, raha, tittelit, menestys. Sellainen 80-luvun nousukauden meininki, jossa sitten meiltä vaadittiin vaan äkkinäisiä toimia halvalla ja sisällöllä ei ollut juuri mitään merkitystä. Ei ihme, ettei saatu yhteispeliä lentämään.

Moni hakeekin vain edullista ja nopeaa tekijää. Taas lienee aika muistuttaa tästä yhtälöstä: Hyvää, halvalla, nopeasti -joukosta saat aina vain kaksi kolmesta. Nopeasti ja hyvää et siis saa halvalla, koska se edellyttäisi 72 työtunnin vuorokausia putkeen.

Kun ajelimme Rukalle pari viikkoa sitten, pidimme siinä ajaessa Pian ja uuden potentiaalisen asiakkaan kanssa tunnin palaverin auton puhelinjärjestelmän kautta. Sen kuuli hyvin nopeasti, miten arvomme osuivat yhteen. Kuului oikein napsunta. Sitten kun myöhemmin tarjosin kirjallisesti pyytämäänsä isoa työpakettia, hän vielä paljasti, vaikka yritys pääkaupunkiseudulta onkin, että on itse Turusta.

Yllättävän moni meille asiakkaaksi tuleva tulee siksi, kun on lukenut verkkosivuiltamme tarinaa/ tekstejä. Juuri tuo on ollut tarkoituksena siinä, että minulla on yli 3000 blogijuttua netissä vuodelta 2006 asti. Hyvässä ja pahassa ne kaikki ovat siellä. Kun niiden ja sivuillamme lukevan kautta saamme asiakkaan, on se lähes aina pysyvä sellainen. Arvot natsaavat.

23.2.2021/by Jari Liitola
Tags: Arvojen yhteensopivuus tekee työn tekemisestä mukavaa ja tuloksekasta, arvot, asiakas, asiakkaat, blogikirjoitus, digitorpparit, hyvää halvalla nopeasti, mainostoimisto, markkinointi, nettisivut, Pikku Apuri, Taivassalo, tuloksekas yhteistyö, Turku, verkkosivut, Wordpress, yhteiset arvot, yrittäjät, yrittäminen
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2021/02/IMG_5282.jpeg 900 1200 Jari Liitola https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2023/03/Pikkuapuri_pikkuapuri.fi-logo-web300-1-1030x400.png Jari Liitola2021-02-23 08:13:292021-02-23 08:13:29Arvojen yhteensopivuus tekee työn tekemisestä mukavaa ja tuloksekasta
You might also like
Poliittinen asemointi
Pia pinnanpyörittäjä pamahti Pikku Apuriin
12+ vuotta yrittäjänä – mitä parannettavaa Suomessa?
Kun haluat kävijöitä, kirjoita jääkiekosta
Miten sisältömarkkinointi toimii?
Positiivinen näyte (kolumni Turkulaiseen 16.11.2016)

Uusimmat jutut

  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026
  • Hakukoneoptimointi | Miten saamme yrityksemme näkymään AI-vastauksissa? 17.5.2026
  • Musiikin maailmassa | Bywater Call 14.5.2026
  • Keski-ikäisen terveys | Terveys ja onni löytyi luonnosta 14.5.2026

Juttuarkisto

LinkedInissä

Jari Liitola

Tilaa tarjoukset ja tiedotteemme

Uutiskirjeen tilaus
Etunimi
Sukunimi

Uusimmat blogit

  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026
  • Hakukoneoptimointi | Miten saamme yrityksemme näkymään AI-vastauksissa? 17.5.2026
  • Musiikin maailmassa | Bywater Call 14.5.2026
  • Keski-ikäisen terveys | Terveys ja onni löytyi luonnosta 14.5.2026
  • Mainostoimisto Turku | Kovassa nousussa olevalle Spaccanapolille nettisivut Pikku Apurilta 6.5.2026
© Copyright - PIKKU APURI
  • Link to LinkedIn
Link to: Täydellinen talvireippailukohde, Ruka helmikuussa 2021 Link to: Täydellinen talvireippailukohde, Ruka helmikuussa 2021 Täydellinen talvireippailukohde, Ruka helmikuussa 2021 Link to: Mikroyrittäjän elämää, osa 4: Yrityksen kirjanpito, tai siis kurjanpito Link to: Mikroyrittäjän elämää, osa 4: Yrityksen kirjanpito, tai siis kurjanpito Mikroyrittäjän elämää, osa 4: Yrityksen kirjanpito, tai siis kurjanpit...
Scroll to top Scroll to top Scroll to top