• Link to LinkedIn
0408275658 | Tutustu!
Pikku Apuri
  • PALVELUPAKETIT
    • Ulkoasu kuntoon
    • Nettisivut kuntoon
    • Markkinoinnin ulkoistaminen
    • Yrittäjän aloituspaketti | Aloittavan yrittäjän starttipaketti
    • Hosting ja ylläpito
  • TUOTTEET
    • Graafinen suunnittelu
    • WordPress -kotisivut
    • Massasähköpostitus palveluna
    • Dronekuvaus
    • Valokuvaus ja kuvapalvelu
    • Räätälöity ja kohdennettu postitus | Suoramarkkinointi
    • Google Ads | Mainonta Googlessa | Googlemainonta
    • Piirrostyöt | Kuvitukset
  • SEO | HAKUKONEOPTIMOINTI
  • TEHTYJÄ TÖITÄ
  • BLOGI
    • Työt
    • Vuosiasiakkaat
    • Yrittäjän haasteet
    • Keski-ikäisen terveys
    • Musiikin maailmassa
    • Mainostoimisto Turku
  • PIKKU APURI
    • Ota yhteyttä
    • Bluesky
    • Pixelfed
    • Pikku Apuri in english
    • Tietosuojaseloste
  • Menu Menu

Tasapuolista elämää maalla ja kaupungissa

Yleinen, Mainostoimisto Turku

Elämme ja työskentelemme puoliksi maalla ja kaupungissa. Uskon samanlaisen elämäntavan yleistyvän. Mökeistä kasvaa rinnakkaiskoteja.

Kymmenisen vuotta sitten hurahdimme perinnerakentamiseen ja hirsitaloihin. Meni kuitenkin nelisen vuotta sopivaa omaa etsiessä. Kaikki talot on peruskorjattu pilalle ja montaa ns. alkuperäiskuntoista ei Varsinais-Suomesta enää löydy. Kuusi vuotta peruskorjasimme 120 vuotiasta torppaamme ja nyt se ei ole meille mökki, vaan täysiverinen toinen koti, vaikkei siellä vesivessaa tai sisäsuihkua olekaan.

Talvikaudella asumme torpalla 1-2 päivää viikossa ja kesäkaudella teemme päinvastoin, olemme kaupungissa 1-2 päivää viikosta.

Toinen mainostoimistolainen, Jani Halme, elää puolisonsa kera samanmoista elämää Parikkalassa ja Helsingissä. Hekin ovat lapsettomia, joten meille ja heille kaksoisasumisen tapa on toki helpompaa kuin lapsellisille. Halme on puhunut kaksoisidentiteetistä myös Maikkarissa.

Kyseessä on myös elämäntyyli. Media-ammattilainen ei tunnustaudu remonttireiskaksi, mutta myöntää, ettei vanhassa omakotitalossa pärjää aivan peukalo keskellä kämmentä. Asioita on ollut pakko ottaa haltuun.

”En varmasti hahmota maailmaa lujuuslaskelmien ja eri materiaalien kautta, mutta koska talo on syntynyt aikana, jolloin mentiin kirveen kanssa metsään ja tultiin talon kanssa takaisin, koen velvollisuudekseni pystyä pitämään se hyvässä kunnossa.”

”Toisaalta ehkä sekin on tavallaan osa yhdenlaista kaksoisidentiteettiä. Nykyinen laajempikin into käsitöihin ja nikkarointiin liittyy minusta työelämän muutokseen. Kun yhä useampi vain pyörittelee exceleitä ja data-aineistoja, tekee työtä, jossa ei oikein koskaan tule valmiiksi saamisen tunnetta, tarvitaan jotain muuta. Se mielihyvän tunne, kun antennipipo tai kesäkeittiö on valmis, on todella hieno.”

Maaseudun nousevasta maineesta on tehty loistava tv-sarjakin. Suomi on maalainen -sarja Areenassa tarkastelee maaseutua ja kaupunkia fiksusti, ei vastakkainasettelemalla.

Itse olen huomannut muutoksen myös henkisellä puolella. Olen jo enemmän maalainen kuin kaupunkilainen. Verkkaisampi elämä vetoaa vanhemmiten ainakin meitä, mutta silti emme missään nimessä muuttaisi yhteen kotiin maaseudulle. Kaksin kaunihimpi. Ja kun molemmat ovat suht edukkaita ja pieniä, taloudellisestikin asia luonnistuu.

 

2.1.2021/by Jari Liitola
Tags: Jani Halme, kaksoisidentiteetti, kaupunki, kerrostalo, maaseutu, Taivassalo, Tasapuolista elämää maalla ja kaupungissa, torppa, Turku
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2020/08/IMG_1374.jpeg 1125 1500 Jari Liitola https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2023/03/Pikkuapuri_pikkuapuri.fi-logo-web300-1-1030x400.png Jari Liitola2021-01-02 08:15:242022-12-15 15:55:01Tasapuolista elämää maalla ja kaupungissa
You might also like
Arvojen yhteensopivuus tekee työn tekemisestä mukavaa ja tuloksekasta
Pikku Apuri uusi rakennusyhtiö Haksan ilmeen, verkkosivut ja pääviestin
Kesälomatöitä 25.6.-30.8. väli – hyvää kesää kaikille!
Yrittäjän palvelupaketti 2017
Pikku Apuri_Teneriffa_12-2022_25 Ostatko mainontaa kuin ruokaa?
Keraamiset Kerkes-kivet Aitokiuas AK-57:ään – lämpöaika ja puumäärä alle puoleen?

Uusimmat jutut

  • Musiikin maailmassa | The Killers 16.7.2026
  • Keski-ikäisen terveys | Perspektiivin vaihto – mitä jos elätkin enää 14 vuotta? 13.7.2026
  • Mainostoimisto Turku | Pikku Apurin tilikausi 2025-2026 sujui tasaisesti 18.6.2026
  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026

Juttuarkisto

LinkedInissä

Jari Liitola

Tilaa tarjoukset ja tiedotteemme

Uutiskirjeen tilaus
Etunimi
Sukunimi

Uusimmat blogit

  • Musiikin maailmassa | The Killers 16.7.2026
  • Keski-ikäisen terveys | Perspektiivin vaihto – mitä jos elätkin enää 14 vuotta? 13.7.2026
  • Mainostoimisto Turku | Pikku Apurin tilikausi 2025-2026 sujui tasaisesti 18.6.2026
  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026
  • Hakukoneoptimointi | Miten saamme yrityksemme näkymään AI-vastauksissa? 17.5.2026
© Copyright - PIKKU APURI
  • Link to LinkedIn
Link to: Kiitos (mielen) valoista Turun kaupunki ja yrittäjät siellä Link to: Kiitos (mielen) valoista Turun kaupunki ja yrittäjät siellä Kiitos (mielen) valoista Turun kaupunki ja yrittäjät siellä Link to: Mikroyrittäjän elämää, osa 3: Yksi kaikkien ja kaikki yhden puolesta! Link to: Mikroyrittäjän elämää, osa 3: Yksi kaikkien ja kaikki yhden puolesta! Mikroyrittäjän elämää, osa 3: Yksi kaikkien ja kaikki yhden puolesta!
Scroll to top Scroll to top Scroll to top