• Link to LinkedIn
0408275658 | Tutustu!
Pikku Apuri
  • PALVELUPAKETIT
    • Ulkoasu kuntoon
    • Nettisivut kuntoon
    • Markkinoinnin ulkoistaminen
    • Yrittäjän aloituspaketti | Aloittavan yrittäjän starttipaketti
    • Hosting ja ylläpito
  • TUOTTEET
    • Graafinen suunnittelu
    • WordPress -kotisivut
    • Massasähköpostitus palveluna
    • Dronekuvaus
    • Valokuvaus ja kuvapalvelu
    • Räätälöity ja kohdennettu postitus | Suoramarkkinointi
    • Google Ads | Mainonta Googlessa | Googlemainonta
    • Piirrostyöt | Kuvitukset
  • SEO | HAKUKONEOPTIMOINTI
  • TEHTYJÄ TÖITÄ
  • BLOGI
    • Työt
    • Vuosiasiakkaat
    • Yrittäjän haasteet
    • Keski-ikäisen terveys
    • Musiikin maailmassa
    • Mainostoimisto Turku
  • PIKKU APURI
    • Ota yhteyttä
    • Bluesky
    • Pixelfed
    • Pikku Apuri in english
    • Tietosuojaseloste
  • Menu Menu

2018: Ilman perustuloa olisi tiukkaa

Yleinen

Automme kattoaukosta näkyy päättymättömien koivunlatvojen vilinä. Aurinkoinen keli ja olemme taas ajelemassa palaverista kohti Taivassalon torppaa. On toukokuu, vuonna 2018.

Jos palaveri oli tuloksekas, saamme talouteemme 1200€ lisätulot, perustulojen päälle. Laskimme juuri, että sillä voimme ostaa perunamaalle suojapeitot ja uuden aurinkovalon saunan eteiseen.

Tulot ja menot

Käteen jäävät tulomme ovat tipahtaneet hurjasti viime vuosina. Hallitus on jatkanut suurinta virhettään koko 2010-luvun tuhotessaan säästökuurillaan kotimaisen kysynnän. Ja yli 40 prosenttia kokonaisveroihin on pienituloisille katastrofi. Onneksi tajusivat korvata KELA-/Työkkärihelvetin perustulolla, muuten täältä olisivat jo kaikki kykenevät muuttaneet ulkomaille.

Onneksi mekin tajusimme varautua tulevaan jo hyvissä ajoin. Kulutasomme onkin nyt viilattu n. 700-800 euroon kuukaudessa. Se on kaksihenkiseltä perheeltä vähän, mutta tulotasoon nähden toimiva. Olemme sopivasti omavaraisia.

Koska käteen jäävät tulot ovat romahtaneet, suhteutimme ajankäytön uusiksi. Teemme työtä n. 3-4 päivää viikossa ja elämme vapaana saman määrän. Jos haluaisi tai olisi tarve lisärahalle, tekisi enemmän työtä. Emme tarvitse, emmekä halua.

NUORET, Eläkeläiset ja jämähtänyt työlainsäädäntö

Kauhistuttaa monen muun asema. Onneksi ehdimme tekemään riittävän omaisuutemme ennen digirakennemuutosta, mutta nuoremmat ikäluokat ovat kusessa, niin monin eri tavoin.

Pelkästään liian suuriin eläkkeisiin menee jättimäinen määrä rahaa. Eläkekatto olisi pitänyt tulla jo vuosia sitten, mutta eiväthän päättävät omiaan syö? Samalla kuitenkin kaikki pienituloiset eläkeläiset joutuvat taistelemaan kotonaan, koska ei ole varaa yksityisiin hoitopaikkoihin ja kunnan hoitopaikkoja ei juurikaan enää ole.

Suurin este on edelleen työlainsäädäntö, jota pääministeri Sipilä koitti saada joustavammaksi, mutta Suomen virallinen jarrukenttä, kolmikanta & AY-pamput, sai hankkeen taas torpattua.

Edelleenkään ei siis kannata palkata työntekijää. Nyt ei oikeastaan ole varaa edes olla yrittäjä. Ja edelleen voit olla vain yksi seuraavista: opiskelija, työtön, eläkeläinen, työntekijä, työnantaja tai yrittäjä. Kahta et saa?!!?

Siksipä itsekin vedin firmat laatikkoon ja laskutan erillisen laskutuspalveluyrityksen kautta. Vaikka maksan heille 20% kaikesta, on se paljon edullisempaa kuin oma yritys. Sairas maa?

SILTI, UPEA ELÄMÄ

Siinä viime vuosien maakohtaiset kuulumiset.

Totuus on se, että olen onnellisempi kuin koskaan. Moni ei ole näin onnekas. Paljon täällä on edelleen vinksallaan, mutta jos siitä osaa olla välittämättä, jos osaa aidosti nauttia jokaisesta terveestä päivästään, on kaikki edelleen erittäinkin hyvin.

Pikku Apuri

 

 

 

 

 

 

 

 

20.4.2015/by Jari Liitola
Tags: ay-liike, eläkeläiset, eläkkeet, keskusta, Kokoomus, kolmikanta, maaseutu, nuoriso, oikeistohallitus, onnellinen elämä, Onni, Pääministeri Sipilä, perustulo, perustulokokeilu, pienituloinen, pienyrittäjä, Suomi vuonna 2018, Taivassalo, työlainsäädäntö, vihreät, yrittäjyys, yrittäminen
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2015/04/hammock.png 448 1000 Jari Liitola https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2023/03/Pikkuapuri_pikkuapuri.fi-logo-web300-1-1030x400.png Jari Liitola2015-04-20 17:40:372015-04-20 17:44:552018: Ilman perustuloa olisi tiukkaa
You might also like
Yrittäjillä ei ole AKT:a eikä EK:a – on vain töitä tai ei ole
Naapurisaari Iniö sai logon, sloganin ja verkkosivut
Kuka niitä shakkilautoja nostaa?
Pienyrittäjän kuolema – miten toimia?
Arvojen yhteensopivuus tekee työn tekemisestä mukavaa ja tuloksekasta
33 000€ menetettyä laskutusta opetti – emme jousta enää rahan suhteen

Uusimmat jutut

  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026
  • Hakukoneoptimointi | Miten saamme yrityksemme näkymään AI-vastauksissa? 17.5.2026
  • Musiikin maailmassa | Bywater Call 14.5.2026
  • Keski-ikäisen terveys | Terveys ja onni löytyi luonnosta 14.5.2026

Juttuarkisto

LinkedInissä

Jari Liitola

Tilaa tarjoukset ja tiedotteemme

Uutiskirjeen tilaus
Etunimi
Sukunimi

Uusimmat blogit

  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026
  • Hakukoneoptimointi | Miten saamme yrityksemme näkymään AI-vastauksissa? 17.5.2026
  • Musiikin maailmassa | Bywater Call 14.5.2026
  • Keski-ikäisen terveys | Terveys ja onni löytyi luonnosta 14.5.2026
  • Mainostoimisto Turku | Kovassa nousussa olevalle Spaccanapolille nettisivut Pikku Apurilta 6.5.2026
© Copyright - PIKKU APURI
  • Link to LinkedIn
Link to: Ääni kaivoon neljän vuoden välein? Link to: Ääni kaivoon neljän vuoden välein? Ääni kaivoon neljän vuoden välein? Link to: Aurinkovoimaa, mobiilisovelluksia ja ulkoistettua markkinointiapua! Link to: Aurinkovoimaa, mobiilisovelluksia ja ulkoistettua markkinointiapua! Aurinkovoimaa, mobiilisovelluksia ja ulkoistettua markkinointiapua!
Scroll to top Scroll to top Scroll to top