• Link to LinkedIn
0408275658 | Tutustu!
Pikku Apuri
  • PALVELUPAKETIT
    • Ulkoasu kuntoon
    • Nettisivut kuntoon
    • Markkinoinnin ulkoistaminen
    • Yrittäjän aloituspaketti | Aloittavan yrittäjän starttipaketti
    • Hosting ja ylläpito
  • TUOTTEET
    • Graafinen suunnittelu
    • WordPress -kotisivut
    • Massasähköpostitus palveluna
    • Dronekuvaus
    • Valokuvaus ja kuvapalvelu
    • Räätälöity ja kohdennettu postitus | Suoramarkkinointi
    • Google Ads | Mainonta Googlessa | Googlemainonta
    • Piirrostyöt | Kuvitukset
  • SEO | HAKUKONEOPTIMOINTI
  • TEHTYJÄ TÖITÄ
  • BLOGI
    • Työt
    • Vuosiasiakkaat
    • Yrittäjän haasteet
    • Keski-ikäisen terveys
    • Musiikin maailmassa
    • Mainostoimisto Turku
  • PIKKU APURI
    • Ota yhteyttä
    • Bluesky
    • Pixelfed
    • Pikku Apuri in english
    • Tietosuojaseloste
  • Menu Menu

Allu, Onnikmaan sisupussi 80 vuotta

Yleinen, Mainostoimisto Turku

Rakas Taivassalon naapurimme, Allu, täytti tänään torstaina 80 vuotta. Järjestimme (tai siis Saloset järjestivät!) Onnikmaan naapureiden kanssa miehelle kivat synttärit Salosen Pirjon ja Arin aitassa ja nostimme miehelle ansaitut maljat.

Pia teki miehelle sopivan kortinkin: Allun kortti (PDF) ja samalla nyt aamusta julkaistiin alta löytyvä kirjoittamani juttu alueen päälehdessä, Vakka-Suomen Sanomissa.

On upeaa olla näin mukavan porukan naapuri – ja ennen kaikkea Allun lähinaapuri.

Kuvia juhlista

IMG_9224
IMG_9179
IMG_9190
IMG_9222
IMG_9205
IMG_9200
IMG_9217
IMG_9207
IMG_9230
IMG_9214
IMG_9212
IMG_9226
IMG_9209
IMG_9208
IMG_9206
IMG_9225
IMG_9227
IMG_9229

 

Juhlapuheet videona

Onnikmaan sisupussi 80v (Vakka-Suomen Sanomat 21.10.2021)

Kun olin nuori, niin vanhempien työkiireiden takia vietin useat kesät Rymättylän Salonkylässä, mummin ja papan paratiisimökillä. Sieltä taisi jäädä kipinä perinteiseen torppaan ja hoidettuun pihaan.

Kun ajoin tulevan torppamme pihaan Taivassalon Onnikmaalla vuonna 2014, sanoin Pialle heti, että se on tässä. Kolme vuotta olimme hakeneet pilaamatonta perinnetorppaa tuloksetta. Toki parannustyötä oli luvassa ja sitä kautta rahan menoa, mutta niin aina, kun teet kulttuurityötä.

Aloitimme Pian kanssa justeeraamaan torppaa ja en muista kestikö päivän tai kolme, kun 50-lukuinen Husqvarnan invamopo jo kurvasi pihallemme. Sieltä könysi pienehkö mies keppeineen, hymyili leveintä hymyä ja esittäytyi kokoisekseen isolla äänellä: ”Jaahas. Mää ole Allan Vuorela tost naapurist. Tervetuloa Onnikmaalle!”.

Siitä se läksi, läheinen suhde Alluun. Ei ole viikkoa jolloin emme olisi tavalla tai toisella turisseet.

Allun kautta olemme oppineet paljon Onnikmaan (ja Taivassalon) historiasta. Tarinoita jopa omasta torpastamme, jonka puuvajan alla on paikallisia tyttöjäkin jallitettu jo kauan ennen syntymäämme. Justiinat kaulimineen ovat sauhunneet ohi, niin silloin tytöllä oli aika vilahtaa takaisin kotiinsa. Olen koittanut tallentaa juttuja talteen, edes muistiini.

Toki tiedämme, että mestarimetsästäjäkin Allu on ja mm. nylkenyt satoja ruhoja, ammuttuja ja yliajettuja. Siitä on Vakka-Suomen Sanomat kirjoittanut ihan erikseenkin jutun. ”Viis senttiä lavan taa, ni se on äkkiä vainaa!”, ei unohdu koskaan.

Hyvä eläminen on asenteesta kiinni

Mutta ennen kaikkea olemme oppineet Allulta elämästä ja asenteesta siihen. Kun tuntuu ettei mikään toimi, purraan hammasta, noustaan penkistä ja tehdään asioita. Positiivinen perkele ajaa suomalaisen vaikka puuhun. Mutta kiitollisuus on suurin oppi. Ihmiset valittavat aivan liikaa. Allulle on sattunut tuplasti enemmän kuin Matti Meikäläisille, mutta ehkä juuri siksi hän nauttii ihan perus arjestakin niin. Hyvä tuuli tarttuu ja onkin kiva nähdä, että lähes joka päivä kavereita autoineen kurvailee Allun pihalla. Tuo mies ei lähde yksin täältä.

Lisäksi, kaikille Taru Sormusten Herrasta -romaanin faneille tiedoksi, Allu on Radagast, velho, joka tulee toimeen kaikkien eläimien kanssa vielä paremmin kuin ihmisten. Olen nähnyt kymmenittäin valokuvia miehestä kesytettyjen eläintensä kanssa. Varis, supikoira, koirat, kissat, hanhet tai ketut, ihan sama. Allu hoitaa ja juttelee mukavia. Tarinat koiristaan ja seikkailuista ovat ilostuttaneet meitä aina.

Niinpä nyt kun mies täyttää 80 vuotta, haluan teidän kaikkien tietävän kuinka harvinainen timantti tuossa Onnikmaan vanhalla koululla majaansa pitää. Nostan hattuani miehistä parhaimmalle ja menen nyt tarjoamaan kunnon viskitömssyt. Siitäkin hän pitää, mutta on tarkka. Liikaa ei juoda koskaan. Ja tulee Mimmi -kissakin nähtyä. Hän on yli 20 vuotias, kuinkas muuten.

Terveisin,
Jari Liitola ja Pia Nolvi-Liitola, Allun onnekkaat naapurit

21.10.2021/by Jari Liitola
Tags: 80v. Taivassalo, Allan Vuorela, Allu, Onnikmaa, Vakka-Suomen Sanomat
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2021/10/Allu_80v_Onnikmaa.jpg 1125 1500 Jari Liitola https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2023/03/Pikkuapuri_pikkuapuri.fi-logo-web300-1-1030x400.png Jari Liitola2021-10-21 17:35:242022-12-15 15:51:39Allu, Onnikmaan sisupussi 80 vuotta
You might also like
Haastattelu Vakka-Suomen Sanomissa 28.7.2017
Päiväkirjasta | 27.6.2025, Onnikmaa, Taivassalo Päiväkirjasta | 27.6.2025, Onnikmaa, Taivassalo
Elämätyö ja välttämätön sosiaalijärjestelmän uusiminen
Hakkeenpään luontopolku tai laavupolku Taivassalossa testattu (Saariston Rengastien varrella)

Uusimmat jutut

  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026
  • Hakukoneoptimointi | Miten saamme yrityksemme näkymään AI-vastauksissa? 17.5.2026
  • Musiikin maailmassa | Bywater Call 14.5.2026
  • Keski-ikäisen terveys | Terveys ja onni löytyi luonnosta 14.5.2026

Juttuarkisto

LinkedInissä

Jari Liitola

Tilaa tarjoukset ja tiedotteemme

Uutiskirjeen tilaus
Etunimi
Sukunimi

Uusimmat blogit

  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026
  • Hakukoneoptimointi | Miten saamme yrityksemme näkymään AI-vastauksissa? 17.5.2026
  • Musiikin maailmassa | Bywater Call 14.5.2026
  • Keski-ikäisen terveys | Terveys ja onni löytyi luonnosta 14.5.2026
  • Mainostoimisto Turku | Kovassa nousussa olevalle Spaccanapolille nettisivut Pikku Apurilta 6.5.2026
© Copyright - PIKKU APURI
  • Link to LinkedIn
Link to: Minä olen (työelämässä) maksa Link to: Minä olen (työelämässä) maksa Minä olen (työelämässä) maksa Link to: Yritin minuutin lukea LinkedIniä ja epäonnistuin Link to: Yritin minuutin lukea LinkedIniä ja epäonnistuin Yritin minuutin lukea LinkedIniä ja epäonnistuin
Scroll to top Scroll to top Scroll to top