• Link to LinkedIn
0408275658 | Tutustu!
Pikku Apuri
  • PALVELUPAKETIT
    • Ulkoasu kuntoon
    • Nettisivut kuntoon
    • Markkinoinnin ulkoistaminen
    • Yrittäjän aloituspaketti | Aloittavan yrittäjän starttipaketti
    • Hosting ja ylläpito
  • TUOTTEET
    • Graafinen suunnittelu
    • WordPress -kotisivut
    • Massasähköpostitus palveluna
    • Dronekuvaus
    • Valokuvaus ja kuvapalvelu
    • Räätälöity ja kohdennettu postitus | Suoramarkkinointi
    • Google Ads | Mainonta Googlessa | Googlemainonta
    • Piirrostyöt | Kuvitukset
  • SEO | HAKUKONEOPTIMOINTI
  • TEHTYJÄ TÖITÄ
  • BLOGI
    • Työt
    • Vuosiasiakkaat
    • Yrittäjän haasteet
    • Keski-ikäisen terveys
    • Musiikin maailmassa
    • Mainostoimisto Turku
  • PIKKU APURI
    • Ota yhteyttä
    • Bluesky
    • Pixelfed
    • Pikku Apuri in english
    • Tietosuojaseloste
  • Menu Menu

Hirsien vaihtoa ja tupaan uusi multipenkkipohjatyö, osa 2/4

Mainostoimisto Turku, Yleinen

Niin siinä kävi, että mopo lähti keulimaan taas. Juttelimme Restartin ammattilaisten, Laurin, Erikin ja Jaakon kanssa, että tehdään nyt kaikki – kunnolla.

Kirjoittelin parisen viikkoa sitten siitä, että availin ulkoverhousta hirsien vaihtoa varten sekä hirsien kuntoa katsastaaksemme. No nyt otimme multiaislaudat ylös tuvasta, nähdäksemme missä kunnossa pohja on ja mitä pohjarakenteesta löytyy.

Kivivillaa tana!
Tuvan päätylaudoitus avattu ja vahingot paljastuvat.
Tuvan ja kylmäverannan väli.

Onhan siellä kaikkea.
Joo, ehkä menee vaihtoon.
Jumit syöneet sieneksi yhden lattialankuista.

Jaakko ja Erik Restartista.
Tuvan lattian tuhoamista. Ulkovalo näkyy.
Kivivillaa tana!

Restart ja me pohtimassa mitä seuraavaksi?

Ja olihan siellä kaikkea, mutta harmiksemme joku oli tunkenut pohjan täyteen kivivillaa – ja vielä maata vasten. No, ei onneksi ollut kosteutta tai märkää. Pohja oli kuiva, mutta hetken asiaa mietittyämme päätimme nostaa tässä syystalven aikana koko lattian ylös ja tehdä multipenkki uusiksi, kunnolla. Tämä siis jo päätettyjen hirsien vaihdon lisäksi.

Onneksi vanhat, jykevät lattialankut ovat 95%:sti kunnossa. Vain muutama pitää korvata Larjaman Sahan lankuilla.

Muuten: Jos et tiedä mikä multi-/multapenkki on, Saatsin blogissa on siitä hyvä selitys.

 

22.9.2018/by Jari Liitola
Tags: hirsien vaihto, hirsitalo, hirsitorppa, kengittäminen, kengitys, Lattialankkujen vaihtaminen, Lauri Leppänen, multapenkki, multipenkki, Pikku Apuri, remontointi, restart
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2018/09/IMG_8318.jpg 1500 2000 Jari Liitola https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2023/03/Pikkuapuri_pikkuapuri.fi-logo-web300-1-1030x400.png Jari Liitola2018-09-22 08:32:042022-12-15 16:03:23Hirsien vaihtoa ja tupaan uusi multipenkkipohjatyö, osa 2/4
You might also like
Avoimuus ja tunteet – kuuluvatko ne yrittämiseen?
Nyt kulkee, U2:lla ja Apurilla
Topfoods_Meira Nova_Pikku Apuri Pikku Apuri | Mainostoimisto, Turku: Topfoodsille mainoksia ammattilehtiin ja -kanaviin
Arvostetaanhan työtäsi?
Boksishopin avajaiset 23.4.2018
Jollei sinulla olekaan loputtomasti aikaa?

Uusimmat jutut

  • Musiikin maailmassa | Eric Clapton 2.10.2026
  • Mainostoimisto Turku | Torppakausi 2026 alkaa loppumaan 1.10.2026
  • Suuri lahja lapsille: Hoida nämä asiat kuntoon ennen kuolemaasi 19.9.2026
  • AI sekä tekoäly -sanoilla satoja tuhansia lisää liikevaihtoa? 9.9.2026

Juttuarkisto

LinkedInissä

Jari Liitola
© Copyright - PIKKU APURI
  • Link to LinkedIn
Link to: Miksi puhumme koko ajan yhdentekevistä asioista? Link to: Miksi puhumme koko ajan yhdentekevistä asioista? Miksi puhumme koko ajan yhdentekevistä asioista? Link to: Pikku Apuri freesasi Aurakoulutuksen logon ja sivut Link to: Pikku Apuri freesasi Aurakoulutuksen logon ja sivut Pikku Apuri freesasi Aurakoulutuksen logon ja sivut
Scroll to top Scroll to top Scroll to top