• Link to LinkedIn
0408275658 | Tutustu!
Pikku Apuri
  • PALVELUPAKETIT
    • Ulkoasu kuntoon
    • Nettisivut kuntoon
    • Markkinoinnin ulkoistaminen
    • Yrittäjän aloituspaketti | Aloittavan yrittäjän starttipaketti
    • Hosting ja ylläpito
  • TUOTTEET
    • Graafinen suunnittelu
    • WordPress -kotisivut
    • Massasähköpostitus palveluna
    • Dronekuvaus
    • Valokuvaus ja kuvapalvelu
    • Räätälöity ja kohdennettu postitus | Suoramarkkinointi
    • Google Ads | Mainonta Googlessa | Googlemainonta
    • Piirrostyöt | Kuvitukset
  • SEO | HAKUKONEOPTIMOINTI
  • TEHTYJÄ TÖITÄ
  • BLOGI
    • Työt
    • Vuosiasiakkaat
    • Yrittäjän haasteet
    • Keski-ikäisen terveys
    • Musiikin maailmassa
    • Mainostoimisto Turku
  • PIKKU APURI
    • Ota yhteyttä
    • Bluesky
    • Pixelfed
    • Pikku Apuri in english
    • Tietosuojaseloste
  • Menu Menu

Haluammeko todella ostaa lisää roskaa poltettavaksi?

Yleinen

Nippa nappa jaksaa kirjoittaa, kun vitutus on niin suuri. Ja vitutus on omaa syytämme. Me kaikki sorrumme ostamaan mm. elektroniikkaa, joka tehdään hajoamaan. Näin kävi meille – taas.

IMG_6010

Paneeli paskana 3v uudessa Samsungissa.

  • 2013 ostamamme “kakkos-tv” alkoi kuvaltaan tummua. Nyt se on vasemmasta kulmastaan jo häiritsevää, joten otin yhteyttä myyjään, Turun Skanssin Giganttiin.
  • Sieltä käskettiin ottaa yhteyttä huoltoon, joka oli Pläkin Pojat -nimeltään. Lähetin “pojille” selostuksen ja kasan kuvia. Hetken kuluttua tulikin vastaus: “Selvä kuin pläkki. Paneeli paskana”.
  • Paljonkos sen vaihtaminen sitten maksaisi? TV maksoi alunperinkin vain 495€. Vaihto maksaa 550,80€. Annoin tiedon Giganttiin ja kyselin – mitäs nyt?
  • Gigantti pyysi ottamaan yhteyttä Samsungiin, jota huoltoliike heti kommentoi: “Tv on 3 vuotta vanha, Samsung ei ota enää kantaa tapaukseen. Eli ei mene takuuna”.
  • Mitä sitten? Gigantti: Sitten kannattaa olla yhteydessä suoraan kuluttajasuojaneuvontaan puh. 029 553 6901. Me emme ota kantaa tästä tapauksesta koska me toimimme valmistajan mukaan. Kuluttajansuojaneuvoja ottaa sitten tämän jälkeen meillepäin yhteyttä.

Eli Gigantti ja muut myyvät paskaa ihmisten kodit täyteen ilman todellista ja/tai moraalista vastuuta? Olennainen kysymys tässä on: Onko 3 vuotta sopiva ikä televisiolle? Kuluttajavirasto sanoo näin.

Takuuaikana, eli 1-2 vuoden kuluessa, kuluttaja voi kiikutella roippeitaan huollon ja myyjän pompotusrumbassa, mutta heti sen jälkeen tuote on käytännössä ongelmajätettä. Suuri osa siitä päätyy tänne, Agbogbloshieen:

Suomessa syntyy e-jätettä syntyy noin 100 000 tonnia vuodessa. “Epäviralliselle sektorille” romusta päätyy arviolta 40–50 prosenttia, 36 000–53 000 tonnia. (Lähde)

Haluammeko todella ostaa lisää roskaa poltettavaksi, vai vaatisimmeko parempia tuotteita jo kaupassa?

Eettinen, moraalinen ja järkevä ostaminen, tai jopa ostamisen kokonaan jättäminen ovat parasta politiikkaa.

En minä ainakaan enää suostu tukemaan tätä järjettömyyttä. Vaaditaan kaupoissa ainakin faktoja laitteiden todellisen keston perään. Sekin auttaa vähän. Tai sitten luetaan vaikka enemmän kirjoja?

29.1.2016/by Jari Liitola
Tags: Afrikka, Agbogbloshie, elektroniikan polttaminen, elektroniikkajäte, Gigantti, huolto, huono tuote, kuluttaja, Led-TV, ongelmajäte, paneeli rikki, paskaa tavaraa, Samsung, tumma kuva, vakuutus, vastuu
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2016/01/jätepoltto.jpg 1185 1949 Jari Liitola https://pikkuapuri.fi/wp-content/uploads/2023/03/Pikkuapuri_pikkuapuri.fi-logo-web300-1-1030x400.png Jari Liitola2016-01-29 18:04:192016-01-29 18:22:49Haluammeko todella ostaa lisää roskaa poltettavaksi?
You might also like
Melanoomasta nyt yli viisi vuotta – kuoleman pelko muutti koko miehen
Torpparin elämä alkaa suunnittelusessiolla talvisin
Ilmainen viestintäneuvo kaikille elektroniikkaa ja tekniikkaa myyville ketjuille ja kaupoille
Yritysten chat-palvelussa vastaa kaiku
Leppoistajan päiväkirja (viiden vuoden jälkeen)
Kuluttamispäätöksillä suurempi vaikutus politiikkaan kuin politiikalla

Uusimmat jutut

  • Mainostoimisto Turku | Pikku Apurin tilikausi 2025-2026 sujui tasaisesti 18.6.2026
  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026
  • Hakukoneoptimointi | Miten saamme yrityksemme näkymään AI-vastauksissa? 17.5.2026
  • Musiikin maailmassa | Bywater Call 14.5.2026

Juttuarkisto

LinkedInissä

Jari Liitola

Tilaa tarjoukset ja tiedotteemme

Uutiskirjeen tilaus
Etunimi
Sukunimi

Uusimmat blogit

  • Mainostoimisto Turku | Pikku Apurin tilikausi 2025-2026 sujui tasaisesti 18.6.2026
  • Musiikin maailmassa | Jay Buchanan & Rival Sons 4.6.2026
  • Hakukoneoptimointi | Miten saamme yrityksemme näkymään AI-vastauksissa? 17.5.2026
  • Musiikin maailmassa | Bywater Call 14.5.2026
  • Keski-ikäisen terveys | Terveys ja onni löytyi luonnosta 14.5.2026
© Copyright - PIKKU APURI
  • Link to LinkedIn
Link to: Suomalaisyritykset torjuvat asiakkaita, kun pitäisi lisätä läpinäkyvyyttä Link to: Suomalaisyritykset torjuvat asiakkaita, kun pitäisi lisätä läpinäkyvyyttä Suomalaisyritykset torjuvat asiakkaita, kun pitäisi lisätä läpinäkyvyy... Link to: Torpparin elämä alkaa suunnittelusessiolla talvisin Link to: Torpparin elämä alkaa suunnittelusessiolla talvisin Torpparin elämä alkaa suunnittelusessiolla talvisin
Scroll to top Scroll to top Scroll to top